Kas vyksta geštalto psichoterapijos metu?
- Arūnas Jankauskis
- Feb 24, 2022
- 1 min read
Updated: Apr 6, 2022
Terapijoje galima tyrinėti tris sritis: klientas procese, klientas santykiuose, klientas lauke. Klientas procese: kaip sėdi, kaip kvėpuoja, koks balsas, žvilgsnis, išorinė išvaizda, kokie santykiai su aplinkiniais, ar jaučia palaikymą, kaip susitvarko su stresu, ar vartoja alkoholį, narkotikus, mankštinasi, medituoja; kai pasakoja apie savo gyvenimą, ar turi pakankamai resursų iš aplinkos, o gal susidaro įspūdis, kad jam pastoviai kažko trūksta; stiklinė pustuštė ar puspilnė? Kokie klientui būdingi įsitikinimai („manęs nemyli“, „negalima pasitikėti žmonėmis“)?
Klientas santykyje su terapeutu gali išgyventi pažįstamas nerimo nuostatas ir kontakto vengimą, savo įsitikinimus, lankstumą ir bendravimo stilių. Reikėtų atkreipti dėmesį, kai klientas kreipiasi į jus, kaip jūs jį apibūdintumėte, kaip ir kada jis nutraukia kontaktą, kaip klientas jus vertina, kokius jausmus ir vaizdinius sukelia, ką klientas jums primena. Klientas gali būti esantis kontakte ar pertraukiantis, neklausantis. Po to, kai padarėte prielaidą, tai reikėtų patyrinėti su klientu – ar tai būdinga jo gyvenime. Konsultantas stebi, ar klientas įsisąmonina, ką jis daro, jaučia. Jei taip, ar visada jis toks? Ar mato jis tame problemą?
Vidinis kliento pasaulis, išorinis pasaulis ir supanti aplinka (įtraukiant terapeutą) ir pastoviai besikeičiantys procesai tarp šių dalių gali būti vadinami bendru kontekstu arba lauku.
1. Joyce P., Sill C. Skills in Gestalt. Counselling and psychotherapy. – London: Sage, 2014.
Comments