Keitimasis per patirtį geštalto terapijoje. Su kuo valgomi eksperimentai?
- Arūnas Jankauskis
- Nov 26, 2022
- 5 min read
Updated: Jan 17, 2024
Geštalto terapija integruoja ir unikaliai sujungia įvairius metodus ir būdus (verbalinius ir neverbalinius), pavyzdžiui, jutimo aktualizavimas, darbas su energija, kvėpavimu, kūnu ir balsu, emocijų išraiška, darbas su sapnais ar svajonėmis, psichodramos elementai.

Aptarsiu darbo, pasitelkiant eksperimentus, specifiką, eksperimento naudą, atlikimo sąlygas, efektyvumą, darbą su vaizduotę, kūnu ir kt. pavyzdžius.
Geštalto terapija kartais vadinama veiksmo terapija. Ji paremta ne tiek kalbėjimu, kiek jautimu ir išreiškimu.
Padidėja savęs ir kitų įsisąmoninimas, išmokstama priimti savo patirtį ir savybes, išgyvenimus, o ne projektuoti į kitus, priimti savo poreikius ir vystyti jų patenkinimo būdus savo jėgomis,
nemenkinant kitų teisių,
labiau priimti savo pojūčius,
išmokti matyti, klausyti,
uosti, skanauti, t.y.
tapti jautresniu savo aplinkai ir tuo pačiu metu tvirtu situacijose, kurios yra destruktyvios;
išmokstama prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir jų pasekmes,
jaustiskomfortiškai,
priimant savo fantazijas ir jas realizuojant;
žmogus mažiau eikvoja savo energijos,
kūrybiškai integruoja priešingus jausmus,
nenaudoja jų prieš save ir nepoliarizuoja savo elgesio.
Dramos terapijos elementaine tik suteikia žmonėms galimybę išreikšti kūrybines galias – vien dalyvavimas kūrybiniame procese leidžia žmogui pajusti savo veiksmų ir išgyvenimų užbaigtumą, todėl yra efektyvus, ypač tais atvejais, kai žmogus dėl neišreikštų vienokių ar kitokių jausmų jaučia nerimą.
Egzistuoja tokios situacijos, kai mes nustojame matyti mus supančiuose įvykiuose kokią nors prasmę, tikslą, išsipildymą ir tuomet gyvenimas netenka prasmės.
Šokant, vaidinant arba piešiant mes įsitikiname savo egzistavimu ir matome savo veiklos rezultatus, suvokiame jų realumą, kaip ir tai, kad esame kūrėjai. F. Perls pastebėjo, kad vaizduojamieji menai leidžia žmogui užbaigti tuos dalykus, kurie dėl tam tikrų priežasčių buvo neužbaigti.
Terapinis poveikis organizuojamas remiantis kūno, emocijų ir psichinių fenomenų pasireiškimu. Taip dirbant Geštalto terapeutas tampa aktyviu susitikimo dalyviu. Jis dalyvauja ir kviečia įsijungti kitus, jo elgesys labiau panašus į gido elgesį kalnuose, su visa savo patirtimi ir žiniomis besirūpinančio kliento kelionės tikslu, kurį šis pats pasirinko.
Geras terapeutas nesinaudoja technikomis, bet pasiūlo save su savo gyvenimiška patirtimi, žiniomis, patyrimu, supratimu esamu momentu. Labiau kalbama apie terapijos stilių nei apie technikas.
Tokia terapija nėra greitas procesas, reikalauja egzistencinės pagarbos klientui, jo priėmimo, atsisakoma didaktikos ir reguliavimo, kurie nei didina supratimą, kliento savarankiškumą, nei skatina terapeuto augimą. Geriausia, kai grupės ar individualaus kliento poreikis yra atliepiamas terapiniame darbe. Prieš siūlydamas metodus ar eksperimento būdus, gaudavau grupės ar kliento atsiklausimą, aptardavome patirtį.

P. Goodman mato terapiją, kaip eksperimentu pagrįstą, pastovų, neapibrėžtose situacijose vykstanti bendravimą su nepažįstamu terapeutu. Klientas dažnai išgyvena nerimą ir drovumą, atskleisdamas gėdingas ar sunkias temas; tai sudaro terapinio proceso esmę.
J. Zinker terapijoje naudojamą eksperimentą susieja su patyrimo ciklu.
Išskiriamos tokios dalys:
Fono stebėjimas – klausymas tam, kad būtų galima nustatyti darbo temą.
Kontraktas, susitarimas dėl darbo minėtoje temoje prie tinkamų abejoms pusėms sąlygų.
Atrinkimo stadija, kai siūlomas eksperimentas sunkinamas arba lengvinamas.
Būtinos energijos eksperimentui - įsisąmoninimas, įvertinamos kliento galimybės, noras žengti siūlomą žingsnį.
Naujo veiksmo išpildymas, kuris gali būti tarpasmeninis, susijęs su Self dalimis, pasitelkiant psichodramos metodą, teksto sakymą nuo nesančio žmogaus, darbą su vidiniu balsu, darbą su vaizduote.
Naujo elgesio aptarimas – kaip priimama išgyventa patirtis, kaip tai susiję su jausmais praeityje, dabartyje ir ateityje.
Suvokimas ir laisvė patirti, įgyti naują patyrimą yra pagrindinis principas ir sąlyga eksperimento atlikimui. Eksperimentas turi turėti aiškias ribas, kada jis prasideda ir baigiasi ir reikia palikti laiko pokontaktiniam patyrimui integruoti.
Eksperimento efektyvumą ir sėkmę galima įvertinti užduodant panašius klausimus:
Ar buvo nauja patirtis, supratimas, kurio dėka pasikeitė emocija, elgesys, santykiai (darbo metu ar vėliau)? Ar klientas turėjo patirtį ir pasikartojančio elgesio supratimą ir galimą pasirinkimą konfrontuoti arba ne?
Ar turėjo atsakomybę ir supratimą eksperimento užduotyje?

Comments